Nio, Yarı Katı Hal Bataryasıyla Donatılmış ET7 İle Etkileyici Bir Menzil Sunuyor

Nio, Yarı Katı Hal Bataryasıyla Donatılmış ET7 İle Etkileyici Bir Menzil Sunuyor

Car News China’nın raporuna göre, Çinli üretici Nio’nun yeni bir elektrikli aracı, 150 kWh (140 kWh kullanılabilir) “yarı katı hal” bataryasıyla donatılarak yakında piyasaya sürülecek. Nio’nun CEO’su William Li, ET7’nin prototip versiyonunu 14 saatlik bir sürüşle 1.044 km (650 mil) mesafe kat etti, bu da birçok benzinli aracı geride bırakan etkileyici bir menzil gösterisi.

Test, genellikle 28 ila 54 Fahrenheit arasındaki serin sıcaklıklarda gerçekleştirildi ve canlı olarak yayınlandı. Sürüş, çoğunlukla yarı otonom (veya Nio’nun ifadesiyle Navigate-on-Pilot+) modda ve 90 km/s (56 MPH) hız sınırında yapıldı. Ortalama hız 83,9 km/sa (52,4 MPH) olarak gerçekleşti ve duraklamalar hariç toplam seyahat süresi 12,4 saat oldu.

Li, bir Weibo gönderisinde (Google çevirisi) “Bu dayanıklılık mücadelesinin tamamlanması, 150 kWh’lik ultra uzun ömürlü batarya paketinin ürün gücünü kanıtlıyor” dedi. “Daha da önemlisi, şu anda satışta olan tüm modeller, Nio’nun batarya takas sistemi aracılığıyla esnek bir şekilde 150 kWh bataryalara yükseltilebilir.”

Aslında, ET7’nin 150 kWh bataryası, Avrupa’da satılan bazı araçlarda olduğu gibi, yalnızca araçtan ayrı olarak kiralanabilir. Şirket daha önce, bataryanın tek başına bir aracın maliyetine eşit veya yaklaşık 42.000 $’a mal olabileceğini belirtmişti.

WeLion New Energy Technology tarafından üretilen bataryanın tek hücreli enerji yoğunluğu 360 Wh/kg veya tüm paket için 260 Wh/kg (Tesla’nın en yeni hücreleri 300 Wh/kg’ın altında). Yarı katı hal bataryaları, mevcut bataryalara göre daha fazla enerji yoğunluğu ve yangına dayanıklılık sunmak için jel, kil veya reçine elektrolitler kullanır.

Ancak, enerji yoğunluğunu iki katına çıkarabilen tam katı hal bataryalarının vaat edilen potansiyeli hala gerçekleşmiş değil.

Muhtemelen 150 kWh’lik batarya paketi, ABD’deki bazı otomobiller için geçerli olan 7.500 $ vergi kredisi avantajından faydalanamayacak. Biden yönetimi tarafından getirilen son düzenlemelere göre, belirli Çin pil bileşenlerini kullanan bazı ABD otomobilleri bu avantajı kaybetmiş durumda.

Nio, Çin’de lüks bir elektrikli araç üreticisi olarak bilinir ve bataryasız araçlar sunmanın yanı sıra batarya (BAAS) aboneliği hizmeti sunarak müşterilerine esnek bir seçenek sunar. BAAS aboneliği, müşterilere batarya değişimini ve isteğe bağlı olarak daha büyük bir bataryaya geçişi içerir.